مقابل جادویی روزنامه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

مقابل: جادویی روزنامه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار پزشکی آخرین اوضاع شیوع تب کریمه کنگو در کشور

معاون اداره کنترل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به آخرین اوضاع شیوع ویروس تب کریمه کنگو، از کم کردن آمار مبتلا شدن به این بیماری طی دو دهه اخیر خبر

آخرین اوضاع شیوع تب کریمه کنگو در کشور

آخرین اوضاع شیوع تب کریمه کنگو در کشور

عبارات مهم : آخرین

معاون اداره کنترل بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به آخرین اوضاع شیوع ویروس تب کریمه کنگو، از کم کردن آمار مبتلا شدن به این بیماری طی دو دهه اخیر خبر داد.

دکتر محمود نبوی در گفت وگو با ایسنا، راجع به آخرین اوضاع بیماری تب کریمه کنگو در کشور گفت: امسال در یکی از کشتارگاه های صنعتی زاهدان به علت خرابی سیستم تهویه، محوطه نگهداری گوشت به مدت سه روز تعطیل می شود ولی به علت ناآگاهی، مسئولان کشتار را متوقف نکردند و دام کشته شده است را مستقیم به بخش بسته بندی آوردند. در نتیجه ۱۷ نفر از کارگران این قسمت علامت تب و خونریزی پیدا کردند که در چهار نفر از آنها این نشانه ها شدید بوده هست. ۱۳ نفر نیز آزمایش ویروس شناسی مثبت داشتند. این کارگران به بخش عفونی بیمارستان بوعلی زاهدان انتقال یافته شده است اند که خوشبختانه تمام آنها اصلاح پیدا کردند. یک مورد نیز گزیدگی به وسیله کنه بود که باعث شد فرد به این بیماری مبتلا شود.

آخرین اوضاع شیوع تب کریمه کنگو در کشور

وی افزود: در سال های اول آشنایی این بیماری در دهه ۷۰ هر سال بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ مورد از این بیماری در کشور تخیص داده می شد که زیاد در مرزهای شرقی کشور بود. اوایل که این بیماری درست آشنا نمی شد و دیر متوجه آن می شدند ۳۰ تا ۵۰ درصد تلفات داشت. در حال حاضر که این بیماری آشنا شده است است تلفات به کمتر از ۱۰ درصد کم کردن یافته هست. درست است که مخزن مهم این بیماری در محیط زیست کنه های سخت هست، ولی مواردی که در کشور ما آلوده شده است اند، زیاد از طریق دام های آلوده بوده هست. این دام ها هیچ علامت بالینی پیدا نمی کنند ولی حدود یک هفته ویروس در ترشحات و خون آنها دیده می شود. اگر در این یک هفته دام کشتار شود، این ویروس می تواند فرد را مبتلا کند. در زیاد موارد نیز این بیماری در چوپان ها، قصاب ها و کارگران کشتارگاه دیده می شود.

نبوی راجع به چگونگی کنترل ورود این بیماری به کشور عزیزمان ایران نیز توضیح داد و گفت: به منظور محدود شدن تب کریمه کنگو قرار شد ورود دام زنده از کشورهای شرقی ممنوع شود. چون دام زنده در کشور عزیزمان ایران گران تر هست، از کشوهایی همچون هندوستان و پاکستان و افغانستان به کشور عزیزمان ایران دام صادر می کنند، ولی در غرب کشور زیاد به عراق دام صادر می شود. هشت کشتارگاه صنعتی از شمال تا جنوب سیستان و بلوچستان تاسیس شد تا دام ها همانجا کشتار شوند؛ چراکه ویروس شش ساعت بعد از کشتار از بین می رود. کشتارگاه های صنعتی نیز موظف شدند ۲۴ ساعت بعد از کشتار، دام را در محوطه ای که دمایی بین چهار تا هشت درجه دارد، نگه دارند و سپس بسته بندی کنند.

معاون اداره کنترل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به آخرین اوضاع شیوع ویروس تب کریمه کنگو، از کم کردن آمار مبتلا شدن به این بیماری طی دو دهه اخیر خبر

معاون اداره کنترل بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در این ۲۴ ساعت اگر دام مبتلا به تب کریمه کنگو یا مالت باشد، ویروس از بین می رود. البته دل و جگر این دام ها ۴۸ ساعت باید در این محوطه سرد که مانند یخچال است نگهداری شوند. این اقدام باعث شده است است موارد مبتلا شدن به بیماری های ناشی از دام آلوده به سالیانه ۲۰ تا ۵۰ مورد که عمدتا در سیستان و بلوچستان بود کم کردن پیدا کند.

نبوی همچنین به مردم توصیه کرد که گوشت تازه قربانی را ۲۴ ساعت در یخچال بگذارند و بعد تکه تکه کنند. در این صورت اگر گوشت آلوده به این ویروس باشد، خطر انتقال آن کم کردن می یابد. همچنین نباید از کشتارهای لب بزرگراه و کنار خیابان استفاده شود.

به گفته وی، بر خلاف ویروس تب کریمه کنگو که در مناطق مرکزی بسیار کم دیده می شود، تب مالت در تمام دام های کشور عزیزمان ایران وجود دارد. بنابراین مردم علاوه بر این توصیه باید از خوردن لبنیات غیرپاستوریزه خودداری کنند. با توجه به اینکه فصل گرما در پیش هست، بهتر است در وقت مسافرت آب آشامیدنی بطری همراه خود برند و از نوشیدن آب های غیرآشامیدنی خودداری کنند. همچنین صیفی جات را بشویند و ضد عفونی کنند تا دچار بیماری های روده ای نشوند. جهت جلوگیری از فاسد شدن در جای گرم نگذارند و آن را دوبار گرم نکنند.

آخرین اوضاع شیوع تب کریمه کنگو در کشور

واژه های کلیدی: آخرین | ایران | ویروس | بیماری | کشتارگاه | مبتلا شدن | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs