مقابل جادویی روزنامه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

مقابل: جادویی روزنامه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی جدیدترین تصویرهای باکیفیت از حلقه‌های زحل

“سازمان فضایی آمریکا”(ناسا) تصویرهای باکیفیت و جدیدی از حلقه‌های زحل منتشر کرده است که در آخرین روزهای ماموریت کاسینی گرفته شده است است.

جدیدترین تصویرهای باکیفیت از حلقه‌های زحل

جدیدترین تصویرهای باکیفیت از حلقه های زحل

عبارات مهم : تصویر

“سازمان فضایی آمریکا”(ناسا) تصویرهای باکیفیت و جدیدی از حلقه های زحل منتشر کرده است که در آخرین روزهای ماموریت کاسینی گرفته شده است است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، فضاپیمای “کاسینی”(Cassini) روزهای نهایی ماموریت 13 ساله خود را در فضای اطراف سیاره زحل سپری می کند ولی با این وجو همچنان تصویرهای باکیفیت زیادی را تهیه کرده و به زمین ارسال می کند.

جدیدترین تصویرهای باکیفیت از حلقه‌های زحل

ناسا بروزترین تصویرهای ارسالی از کاسینی را همزمان با شیرجه این فضاپیما به سمت زحل، منتشر کرده است.

“سازمان فضایی آمریکا”(ناسا) تصویرهای باکیفیت و جدیدی از حلقه‌های زحل منتشر کرده است که در آخرین روزهای ماموریت کاسینی گرفته شده است است.

در این تصویرهای که تاریخ ثبت آن 4 ژوئن بوده هست، با کیفیت حلقه B زحل دیده می شود.

ناسا در توصیف این تصویر نوشته است که در این تصویر فقط بخش های با طول موج نیرومند تر و قسمت های متراکم با چگالی اوج از حلقه B دیده می شود و اوضاع بخش های داخلی این حلقه با بخش های دیگر آن متفاوت است.

با وجود اینکه این تصویر این حس را ایجاد می کند که فاصله دوربین با حلقه ها از قسمت پایین و راست تصویر به طرف اوج و چپ آن در حال زیاد کردن هست، ولی اینطور نیست.

جدیدترین تصویرهای باکیفیت از حلقه‌های زحل

مقامات ناسا اعلام کرده اند که با توجه به نوع انتشار امواج، با فاصله گرفتن از محل وقوع هم فرکانسی(تشدید)، طول موج آنها کم کردن می یابد و به همین علت دو طرف تصویر به یک اندازه به دوربین نزدیک هستند و این تفاوت به خاطر تفاوت چگالی امواج است.

در 13 سال گذشته که نمودار آن در تصویر زیر قابل مشاهده است کاسینی موفق به تصویربرداری و بررسی حلقه ها، قمرها و قطب های سیاره زحل شده است است و توانسته است به دانشمندان در آشنایی این سیاره قشنگ و قمرهایش کمک فراوانی بکند. این ماموریت از یک زمستان در نیمکره شمالی زحل شروع شده است و حال که روزهای نهایی آن است فصل تابستان در این بخش از زحل شروع شده است است.

“سازمان فضایی آمریکا”(ناسا) تصویرهای باکیفیت و جدیدی از حلقه‌های زحل منتشر کرده است که در آخرین روزهای ماموریت کاسینی گرفته شده است است.

کشف نشانه هایی از آب و اقیانوس های زیرسطحی در قمر “انسلادوس”(Enceladus) یکی از دستاوردهای مهم کاسینی محسوب می شود.

جدیدترین تصویرهای باکیفیت از حلقه‌های زحل

انسلادوس ششمین قمر بزرگ زحل محسوب می شود که در طول ماموریت کاسینی بارها مورد بررسی قرار گرفته و پوشیده از یخ است و می تواند کاندید خوبی جهت میزبانی از حیات فرازمینی باشد.

محققان در بررسی های خود متوجه شدند تمام موارد مورد نیاز جهت ایجاد حیات در این قمر وجود دارد.

محققان معتقدند اقیانوس زیرسطحی موجود در قمر انسلادوس تمام مواد مورد نیاز جهت حیات موجودات زنده را دارد.

تحلیل شیمیایی این اقیانوس ها قویا حاکی از این است که بستر دریای انسلادوس حاوی فواره های آب داغ هست. همین فواره ها در بستر اقیانوس های زمین محل رشد و نمو ارگانیسم هاست.

البته وجود این سیستم های هیدروترمال(گردش آب داغ) به خودی خود تضمین کننده وجود ارگانیسم ها در این قمر به قطر ۵۰۰ کیلومتر نیست و احتمال دارد محیط آن استریل باشد.

اما یافته های تازه علت قانع کننده ای جهت بازگشت به این کره با ابزارهای پیشرفته فراهم می کند؛ ابزارهایی که بتوانند آب را جهت یافتن شواهد زیستی بررسی کنند.

وجود هیدروژن در این قمر می تواند منبع انرژی جهت ایجاد حیات میکروبی در این قمر باشد و محققان امیدوارند بتوانند نشانه هایی از وجود حیات میکروبی در آن را بیابند.

یکی از جذابیت های انسلادوس راحت بودن مطالعه زیر سطح یخی آن است چون این مواد با فواره ها به فضا پرتاب می شوند و کافی است فضاپیمایی مثل کاسینی از میان آن رد شود.

برای وجود حیات علاوه بر آب و منبع انرژی نیاز به شش فاکتور دیگر وجود دارد. این فاکتورها عبارتند از کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، گوگرد و فسفر.

دو مورد آخر هنوز در اقیانوس های انسلادوس کشف نشده اند ولی محققان معتقدند با توجه به هسته سنگی این قمر احتمالا این دو عنصر نیز در انسلادوس یافت می شوند.

در حال حاضر فضاپیمای کاسینی در حال اتمام آخرین شیرجه مداری خود است و از فردا جهت شیرجه نهایی و نابودی کامل در جو زحل آماده می شود که روند انجام مراحل آن در تصویر زیر مشاهده می شود.

کاسینی بعد از 13 سال تحقیق و تصویربرداری از زحل، حلقه ها و قمرهای آن به روزهای آخر خود نزدیک می شود و آخرین شیرجه خود به سمت زحل را در روز یکشنبه 19 شهریور انجام خواهد داد.

کاسینی آخرین تصویر خود را در حدود ساعت 30 دقیقه بامداد 15 سپتامبر(23 شهریور) به وقت پایتخت کشور عزیزمان ایران خواهد گرفت و سپس تمام داده های خود را به زمین ارسال خواهد کرد و بعد از آن آنتن خود را به سمت زمین برمی گرداند تا به صورت همزمان تمام داده های خود را تا نابودی در جو زحل به زمین ارسال خواهد کرد و نهایتا ارتباط آن در ساعت 16:24 به وقت پایتخت کشور عزیزمان ایران با زمین قطع خواهد شد.

واژه های کلیدی: تصویر | محققان | اقیانوس | اخبار علمی و آموزشی

جدیدترین تصویرهای باکیفیت از حلقه‌های زحل

جدیدترین تصویرهای باکیفیت از حلقه‌های زحل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs