مقابل جادویی روزنامه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

مقابل: جادویی روزنامه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی رئيس‌جمهوري منتخب مردم نباشد؟

چندروزی است تأکید بر «نظام پارلمانی» در قالب خبرها و مصاحبه هایی در دستور کار «خانه ملت»، خبرگزاری رسمی مجلس قرار گرفته است.

رئيس‌جمهوري منتخب مردم نباشد؟

رئيس جمهوري منتخب مردم نباشد؟

عبارات مهم : سیاسی

چندروزی است تأکید بر «نظام پارلمانی» در قالب خبرها و مصاحبه هایی در دستور کار «خانه ملت»، خبرگزاری رسمی مجلس قرار گرفته است.

رئيس‌جمهوري منتخب مردم نباشد؟

دو نماینده اصولگرای نزدیک به علی لاریجانی حالا بعد از مدت ها سکوت اطراف این مفهوم سیاسی راجع به ضرورت بازگشت به نظام پارلمانی و ضرورت انجام مطالعات مؤثر راجع به آن سخن گفته اند. با این حال اصلاح طلبان حاضر در بهارستان تأکید بر نظام پارلمانی را در وانفسای سیاسی امروز جامعه ایران، یک بازگشت به عقب در امر دموکراسی می دانند. دلیلش این است که آنها بر این باور ند دموکراسی مستقیم در نظام ریاست جمهوری منتخب از آرای مستقیم مردم زیاد از نظام پارلمانی رعایت می شود. با این حال عبدالرضا هاشم زایی، رئيس سنی مجلس دهم تأکید دارد که باید دید پیشنهاد و تأکید بر نظام پارلمانی از جانب چه طیف، حزب و گروه سیاسی مطرح می شود.

به گفته او این مسئله خود گویای واقعیت های دیگری خواهد بود.عزت الله یوسفیان ملا، دبیر فراکسیون لوایح مجلس به منزل ملت خبر داده که «برای بازبینی در قانون اساسی نمایندگان قصد دارند نامه ای را به مقام معظم رهبری تقدیم کنند یا اینکه معظم له، دستور بازبینی قانون اساسی را به مدیر جمهور ابلاغ کنند». در همین حال امیر کولیوند، رئيس کمیسیون شوراها در مجلس نیز تأکید کرده باید مطالعات منسجمی در زمینه نظام پارلمانی از سوی نهادهای پژوهشی مجلس و شورای نگهبان انجام شود. در همین حال محمد کاظمی، نایب مدیر کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس به «شرق» می گوید «لازمه ایجاد نظام پارلمانی تأکید و توسعه احزاب هست. ما در این مسیر راه درازی پیش رو داریم و شاید بهتر باشد به جای تأکید بر نظام پارلمانی در سال های آتی تأکیدمان بر توسعه حزبی باشد».

چندروزی است تأکید بر «نظام پارلمانی» در قالب خبرها و مصاحبه هایی در دستور کار «خانه ملت»، خبرگزاری رسمی مجلس قرار گرفته است.

در تعامل با دولت باید چشم پوشی های فراوانی کرد

هادی شوشتری، عضو کمیسیون امنیت مجلس نیز بر حوزه توسعه احزاب در کشور عزیزمان ایران تأکید داشته و به «شرق» می گوید «توسعه احزاب بدون تردید به کمک توسعه دموکراسی می آید و به همین خاطر باید از تجربه جهانی در این زمینه استقبال کرد و نسبت به توسعه حزبی کشور تلاش کنیم که اگر چنین شود، شاید مورد نیاز نباشد به مسئله نظام پارلمانی وارد شویم، مسئله ای که بدون تردید نیازمند عوض کردن قانون اساسی بوده و وقت و انرژی زیادی را به خود تخصیص داده شده است خواهد داد». یوسفیان ملا در توضیح اینکه آیا باید امروز به فکر نظام پارلمانی در کشور باشیم، گفته «مقام معظم رهبری در سال ۹۰ در سفر به کرمانشاه عنوان ایجاد نظام پارلمانی در کشور را مطرح کردند و فرمودند نه در آینده دور و نزدیک، ولی ایجاد نظام پارلمانی مسئله ای قابل بحث است.

مجلس اگر بخواهد با دولت تعامل داشته باشد، باید چشم پوشی های فراوانی را انجام دهد، در حال حاضر مجلس پرسشها فراوانی را می بیند ولی به خاطر تعامل صحبتی نمی کند». کاظمی دلایل مطرح شده است از جانب یوسفیان را کافی نمی داند «خب اگر ما الان با رئيس جمهوری نتوانیم تعامل کنیم و به قول ایشان چشم پوشی هایی در کار باشد، آن وقت با رئيس جمهور منتخب مجلس چه خواهیم کرد. آیا با او هم از در رودربایستی و چشم پوشی در خواهیم آمد؟ ما اختیارات کافی و وافی جهت توضیح خواستن و سؤال و حتی ارائه عدم کفایت رئيس جمهوری در اختیار داریم و قانون اساسی این حق را به ما داده و الان هیچ مشکلی نیست».

به جای نظام پارلمانی، به فکر توسعه حزبی باشیم

رئيس‌جمهوري منتخب مردم نباشد؟

نایب رئيس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس راجع به ضرورت طرح این مسئله در شرایط سیاسی کنونی کشور نیز می گوید «در حال حاضر خیلی ضرورتی جهت طرح عنوان نمی بینم. حالا شاید بعضی ضرورتی دیده اند و خودشان باید توضیح دهند ولی موقع طرح این مباحث نیست. ما الان در بحث نظام سیاسی خودمان که مبتنی بر گزینش مستقيم به وسیله مردم هست، مسئله خاصی نداریم. ایراد ما فعال نبودن احزاب هست. دوستان دلسوز تا جایی که می توانند سراغ تأکید بر توسعه احزاب سیاسی بروند. نظام پارلمانی زمانی کارگشا خواهد بود که احزاب فراگیر و قدرتمند داشته باشیم».

او در جواب این پرسش که آیا فکر می کنید طرح این خبر از جانب خبرگزاری مجلس می تواند معنای خاصی داشته باشد؟ گفت:«نظرم را گفتم. تحلیل خاصی ندارد. یک نماینده این را گفته و احساس کرده که تلاشی کند. نمی شود گفت این مسئله از جایی نشئت می گیرد. می دانم توصیه پنهان سؤال شما چیست ولی بعید می دانم».

چندروزی است تأکید بر «نظام پارلمانی» در قالب خبرها و مصاحبه هایی در دستور کار «خانه ملت»، خبرگزاری رسمی مجلس قرار گرفته است.

وزرا و استانداران با مجلس هماهنگ نیستند

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس موافق نظام پارلمانی هست. دلیلش هم این است که «نظام پارلمانی خوب هست. بعضی استانداران و حتی وزرا چون یک نفر رأی آورده و رئيس جمهور شده است و آنها از این فرد حکم گرفته اند، خودشان را همه کاره می دانند و اصلا با مجلس هماهنگ نیستند. در نظام پارلمانی ما از این پرسشها نخواهیم داشت. رئيس جمهور بعد از رأی آوردن و کابینه به خاص خودشان را مجموعه ای مستقل از پارلمان تعریف می کنند و اعتقاد هستند یک نفر چون رأی گرفته هر کار می تواند بکند. راه نجات مملكت بازگشت به قانون و احیای نظام پارلمانی است.او در پاسخ به اینکه آیا در دوره احمدی نژاد ایده نظام پارلمانی چندان مورد تأکید نمایندگان و اشخاص سیاسی قرار نگرفت نیز گفته «روحانی و احمدی نژاد ندارد. همین الان هم درست است که بین دولت و مجلس به ظاهر به نظر می رسد که تنش نیست ولی راه عدم پایبندی به قانون خیلی گسترده هست. دولت صدها آیین نامه را اجرا نکرده، خیلی ها به قوانین عمل نکرده اند. نظام پارلمانی این اوضاع را حل خواهد کرد».

کشورهای دموکراتیک مدام به رأی مستقیم مردم ارجاع می دهند

رئيس‌جمهوري منتخب مردم نباشد؟

اما عبدالرضا هاشم زایی، رئيس سنی مجلس دهم علی رغم نوروزی و یوسفیان طرح نظام پارلمانی را بازگشت به عقب و بازگشت از دموکراسی مي داند. به گفته او «اصولا اگر رئيس جمهور ما به طور مستقیم با رأی مردم گزینش می شود، اتفاقا زیاد به دموکراسی نزدیک هستیم. در دنیای مدرن امروز و در کشورهایی که سابقه بیشتری در انتخابات دارند، حتی به رئيس جمهوری که با رأی مردم گزینش می شود هم چک سفید امضا نمی دهند و بعضی مباحث مهم را با ارجاع به آرای عمومی بازبینی می کنند. دیگر اینطور نیست که چهار سال اختیار کشور را دست نماینده و آقای رئيس جمهوری بدهند. در عنوان ارائه یارانه، دولت سوئیس به آرای عمومی مراجعه کرد. بازگشت به رأی مستقیم مردم روزبه روز در نظام های دموکراتیک زیاد می شود. طرح بحث نظام پارلمانی با این توضیح در دموکراسی یک عقب نشینی بوده و به هیچ روی حامی منافع ملی ما نیست. همچنین باید دید چه جناح هایی طرفدار نظام پارلمانی هستند.

بدون شک جناح هایی این مسئله را مطرح می کنند که شاید در چند سال اخیر انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده اند».او همچنین به نمونه دیگری اشاره دارد: «در کشورهایی که سوابق رأی و دموکراسی نیرومند دارند، کاندیداي ریاست جمهوری جهت نمونه باید به تأیید شهرداران هم برسد. شهردار هم با رأی مستقیم مردم گزینش می شود.

این یعنی اهمیت رأی مستقیم مردم و تلاش مداوم نظام های دموکراتیک جهت نزدیک ترشدن به این آرای مستقیم».پرداختن به نظام پارلمانی یکباره از جانب خبرگزاری ملت در دستور کار قرار گرفته هست. طرح این بحث در شرایط کنونی کشور و به خاص در دوره ای که روابط به نسبت مساعدی میان دولت و مجلس در جریان بوده، تعجب برانگیز هست. بااین حال باید دید روندهای پیگیری این مسئله در بهارستان و از جانب نمایندگان طراح این ایده به کجا ختم می شود.

اخبار سیاسی – شرق/ آمنه شیرافکن

واژه های کلیدی: سیاسی | قانون | دموکراسی | قانون اساسی | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs